mild-acne

Er flere bumser en bivirkning ved kreatin?

Bedøm artiklen:
1 stjerne2 stjerner3 stjerner4 stjerner5 stjerner
Skrevet af

Jeg har gået længe med spørgsmålet om at begynde på at tage kreatin. Men en af mine venner som har prøvet kreatin, siger at han for en del flere bumser da han begyndte på at tage kreatin og derfor stoppede. Så ville jeg spørge jer om der er nogen sammenhæng, eller bare var hans kost eller en anden faktorer.

Svar:

Nej, akne er ikke en dokumenteret bivirkning ved kreatin. Der findes mig bekendt ingen undersøgelser, hvor akne indgår som en bivirkning ved kreatin. Der er dog jævnligt folk som mener de får akne ved brug af kreatin. Ofte skyldes problemet dog noget helt andet. Det er vigtigt, at man kigger på alle de ændringer man har lavet siden man startede på kreatin. Har man ændret sin kost, har ens badevaner ændret sig, indtager man andre nye kosttilskud osv. Forklaringen er højst sandsynligt at finde der.